Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto institutas bendradarbiauja su labdaros ir paramos fondu „Maisto bankas“ ir prisideda prie atsakingo maisto vartojimo, skatina efektyvų išteklių naudojimą bei visuomenės solidarumą mažinant skurdą ir tausojant aplinką. Lapkričio 27–28 d. KTU Maisto instituto Juslinės analizės laboratorijoje vyko 10 valandų trukę mokymai „Maisto banko“ darbuotojams ir savanoriams. Mokymus savanorystės pagrindu vedė KTU maisto instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Gitana Alenčikienė ir laboratorijos personalas.
Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto institutas bendradarbiauja su labdaros ir paramos fondu „Maisto bankas“ ir prisideda prie atsakingo maisto vartojimo, skatina efektyvų išteklių naudojimą bei visuomenės solidarumą mažinant skurdą ir tausojant aplinką.
Lapkričio 27–28 d. KTU Maisto instituto Juslinės analizės laboratorijoje vyko 10 valandų trukę mokymai „Maisto banko“ darbuotojams ir savanoriams. Mokymus savanorystės pagrindu vedė KTU maisto instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Gitana Alenčikienė ir laboratorijos personalas.
Jusliniai tyrimai arba juslinė analizė – tai maisto ir kitų gaminių juslinių savybių (išvaizdos, kvapo, skonio ir tekstūros) tyrimai žmogaus jutimo (regos, skonio, uoslės, lietimo ir klausos) organais.
Mokymus sudarė teorinės ir praktinė dalys. Dalyviai buvo mokomi, kaip atlikti maisto produktų juslinę analizę: patikrintas „Maisto banko“ savanorių juslinių receptorių jautrumas skoniams ir kvapams, aptartos pagrindinės produktų savybės, kurios turi būti vertinamos, taip pat buvo mokoma atlikti praktinius tyrimus, siekiant identifikuoti ir atpažinti maisto produktų trūkumus.
Pasak KTU Maisto instituto vyresniosios mokslo darbuotojos Gitanos Alenčikienės, jei „Maisto banko“ atstovams kyla įtarimų, jog gauta parama buvo laikyta netinkamomis sąlygomis ar maisto produktų galiojimo terminas „Geriausia iki…“ yra pasibaigęs, būtina patikrinti, ar jie tinkami vartojimui, todėl rekomenduojama atlikti laboratorinius juslinius tyrimus. Įprastai tai užtrunka keletą dienų, kadangi produktai pirmiausia turi pasiekti laboratoriją, tuomet atliekami tyrimai, siunčiamas atsakymas „Maisto bankui“, tam tikrais atvejais fondo atstovai kreipiasi į Maisto ir veterinarijos tarnybą, kad ši pateiktų galutinę išvadą, ar produktus galima vartoti.
„Nuo šiol apmokytos juslinio vertinimo grupės dalyviai, kilus įtarimams dėl gauto maisto kokybės, galės patys atlikti juslinę maisto produktų analizę. Tiesa, iš pradžių KTU Maisto instituto personalas savanorystės principu dalyvaus šiuose patikrinimuose ir padės vykdyti maisto juslinį vertinimą, tačiau vėliau maisto produktų tinkamumą vartojimui apmokyta vertintojų grupė galės įvertinti savarankiškai. Taip sutrumpės išgelbėjamo maisto kelias iki tikslinio vartotojo ir daugiau tinkamų vartoti maisto produktų pasieks nepritekliuje gyvenančiųjų stalą“, – sakė KTU Maisto instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Gitana Alenčikienė.
„Maisto bankas“ ir KTU Maisto institutas bendradarbiauja jau ne pirmą kartą – kartu esame dalyvavę bendrame moksliniame projekte, o šių mokymų metu įgavome neįkainojamų žinių ir praktinės patirties bei norime pasidžiaugti, kad nuo šiol esame oficialūs atrinkti vertintojai“, – sakė „Maisto banko“ vadovė Deimantė Žebrauskaitė.
Juslinė analizė kaip oficialus tyrimo metodas pripažinta 1940 metais. Jo metodologija pradėta standartizuoti, pirmieji ISO standartai išleisti 1977 m. KTU Maisto instituto Juslinės analizės laboratorijoje įvairioms įmonėms organizuojama vertintojų grupių atranka ir mokymai pagal tarptautinį standartą ISO 8586. Dr. Gitana Alenčikienė yra Tarptautinės standartizacijos organizacijos ISO tk34 komiteto 12 PK Juslinė analizė ekspertė, taip pat vadovavo darbo grupei rengiant ISO 6658 „Sensory analysis – Methodology – General guidance“ naująją versiją, kuri išleista 2017 metais.