2015-04-02
2015 m. kovo 16-ąją Kaune susitikę „Maisto banko“, savivaldybės, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir vietos verslininkai sprendė tinkamo vartoti maisto švaistymo problemą. Šis renginys –tai paskutinė diskusija, projekto „Stabdykime maisto švaistymą Lietuvoje“ dalis. Dešimties renginių projektą finansavo Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2009–2014 m. periodo NVO programa Lietuvoje. Prie apvalaus stalo susėdę sektorių vadovai atsakinėjo vieni į kitų klausimus, pasidalino nuogąstavimais ir ieškojo sprendimo, kaip atliekamą, bet tinkamą vartoti maistą ne naikinti, o padalinti skurstantiesiems. „Nors maisto gamintojai, prekybininkai nori dovanoti neparduodamus, tačiau tinkamus vartoti maisto gaminius, jie dažnia būkštauja, kad nepažeistų įstatymų. Mūsų tikslas – susodinti visus suinteresuotus asmenis Kauno savivaldybėje ir diskutuoti šia tema ieškant atsakymų ir skatinti pasitikėjimą“ – per susitikimą kalbėjo „Maisto banko“, direktorė ir projektų koordinatorė Deimantė Žebrauskaitė.
Laikinojoje sostinėje „Maisto banko“, atstovai akcentavo, kad išsaugoti maistą – ne tik didžiųjų įmonių rūpestis, bet ir vietos valdžios, verslininkų, gamyklų ir parduotuvių vadovų pareiga. Juk per vieną dieną „Maisto banko“, surenka nuo 2 iki 4 tonų tinkamo vartoti maisto ir jį išdalina net 46 Lietuvos organizacijoms. O per jas maisto produktai patenka į skurstančiųjų rankas.
Diskusijos organizatoriai džiaugėsi entuziastingu Kauno valdžios nusiteikimu sėkmingai spręsti šią problemą. Konservatorius meras Andrius Kupčinskas akcentavo, kad mūsų šalyje maisto tausojimas – šventa tradicija. Juk nuo seno lietuviai netyčia nukritusią duonos riekę pabučiuodavo, o šiandien įpratę prie greito vartojimo kultūros dar visai gerą maistą ramia širdimi meta į šiukšliadėžes. Pakilią nuotaiką dar labiau sustiprino dokumentinis filmas „Demesio – maistas!“, paskatinęs kauniečius suvokti, kad išmetamos tonos tinkamo vartoti maisto galėtų būti skirtos Kauno regiono skurstantiesiems.