Įpusėjus antrajam šių metų Europos pagalbos labiausia skurstantiems asmenims fondo (EPF) maisto paketų dalinimui prasidėjo konsultacijos dėl kitų metų pirkimų.
Įpusėjus antrajam šių metų Europos pagalbos labiausia skurstantiems asmenims fondo (EPF) maisto paketų dalinimui prasidėjo konsultacijos dėl kitų metų pirkimų.
Už EPF įgyvendinimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija maisto paketus dalinančias organizacijas, maisto saugos ir kokybės specialistus ir socialinės paramos ekspertus pasikvietė padiskutuoti apie EPF lėšomis įsigyjamų maisto produktų sąrašą 2017 metams.
Diskusiją pradėjome sugrįždami prie rezonansinio „auksinių miltų“ skandalo. Visuomenės pasipiktinimą sukėlė žinia apie per brangiai Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros pirktus nepasiturintiems remti skirtus maisto produktus. Dėl to ne tik buvo atleisti šios agentūros ir ją prižiūrinčios Žemės ūkio ministerijos atsakingi vadovai, bet Lietuvai teks Europos Komisijai gražinti 0,5 mln. eurų netinkamai panaudotų lėšų.
Diskusijoje dalyvavęs „Maisto banko“ komunikacijos ir plėtros vadovas Vaidotas Ilgius akcentavo, kad šis skandalas metė šešėlį ir ant niekuo dėtų EPF paramą dalinančių organizacijų ir savivaldybių, skaudžiai užgavo paramą dalinančius socialinius darbuotojus ir savanorius. „Dar blogiau – tokios istorijos blogina pačios paramos maistu sistemos reputaciją“, – tvirtino V. Ilgius – „todėl ateityje norėtumėme sulaukti aiškios ir savalaikės vadovaujančios ministerijos pozicijos apginant su pirkimais niekaip nesusijusius visuomenininkus ir savivaldos darbuotojus.“
Reaguodami į pastabas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pareigūnai žadėjo užtikrinti skaidrius ir atsakingus pirkimus. Vietoj naikinamos Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros, nuo šiol pirkimus vykdys šiai ministerijai pavaldi Europos socialinio fondo agentūra.
Diskusijos dalyviai apsikeitė nuomonėmis dėl plataus pateikto siūlomų pirkti maisto produktų sąrašo. Visuomenės sveikatos specialistai ir dietologai pasiūlė atsisakyti aukščiausios rūšies miltų, vietoj jų siūlydami pirkti sveikesnius ir pigesnius I rūšies miltus. Dalintojai akcentavo būtinybę keisti mėsos ir daržovių konservų tarą į metalines skardines. Socialiniai darbuotojai vietoj mažiau paklausių miežių kruopų ir skaldytų žirnių siūlė įtraukti lengviau paruošiamų ir universalesnių dribsnių.
„Maisto banko“ atstovai pažymėjo, kad siūlomo fermentinio sūrio reikėtų atsisakyti dėl sudėtingų laikymo sąlygų ir trumpesnio galiojimo termino. Vietoj to pasiūlėme greta aukštos kokybės mėsos konservų į perkamų produktų sąrašą įtraukti konservuotą žuvį ir ankštinius. Taip pat politikams priminėme mūsų siūlymą į EPF maisto krepšelį įtraukti konservuotas daržoves arba daržovių sriubą, kuri galėtų būti gaminama superkant dėl Rusijos embargo ar kitų priežasčių susidarantį Lietuvos žemės ūkio produkcijos perteklių. Tokio perdirbimo ir jo finansavimo tvarka turėtų būti iš anksto aptarta su politikais nelaukiant naujo derliaus.
Šiemet bus vykdomi šeši EPF dalinimai. „Maisto bankas“ EPF paramos paketus dalina 20 savivaldybių. Dalinimo grafikai skelbiami „Maisto banko“ svetainėje internete – http://www.maistobankas.lt/epf-dalinimo-grafikas